Artykuł sponsorowany

5 rzeczy, które warto uwzględnić przy zakupie zbiornika zlewowego

5 rzeczy, które warto uwzględnić przy zakupie zbiornika zlewowego

Zbiornik zlewowy to coraz bardziej popularne rozwiązanie w Polsce, pozwalające na gromadzenie wody opadowej z dachu i jej wykorzystanie do celów gospodarczych. W dobie rosnących cen wody oraz coraz częstszych susz, taka inwestycja może przynieść wiele korzyści. W tym artykule przedstawiamy 5 kluczowych aspektów, które warto uwzględnić przy zakupie zbiornika zlewowego.

Materiał wykonania zbiornika

Wybór materiału, z którego będzie wykonany zbiornik zlewowy, ma kluczowe znaczenie dla jego trwałości i funkcjonalności. Najpopularniejszymi materiałami są plastik (polietylen) oraz beton. Zbiorniki plastikowe są lżejsze, łatwiejsze w montażu i tańsze, ale mogą być mniej trwałe od betonowych. Z kolei betonowe zbiorniki są solidniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak ich montaż jest trudniejszy i wymaga większego nakładu pracy.

Pojemność zbiornika

Pojemność zbiornika zlewowego powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego oraz wielkości dachu, z którego będzie zbierana woda. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powierzchni dachu można zgromadzić około 0,6 litra wody opadowej na 10 mm opadów. Przykładowo, dla dachu o powierzchni 100 m², zbiornik o pojemności 2000 litrów pozwoli na gromadzenie wody z opadów o intensywności do 33 mm.

Lokalizacja zbiornika

Lokalizacja zbiornika zlewowego ma wpływ na efektywność systemu zbierania wody opadowej oraz koszty montażu. Najlepiej umieścić zbiornik jak najbliżej miejsca, gdzie będzie wykorzystywana zgromadzona woda, np. w pobliżu ogrodu czy gospodarstwa domowego. Istotne jest również zapewnienie odpowiedniego podłoża i stabilizacji dla zbiornika, aby uniknąć jego przemieszczania się czy uszkodzeń.

Filtracja i czyszczenie wody

Dobrze zaprojektowany system zbiornika zlewowego powinien uwzględniać filtrację wody opadowej przed jej wprowadzeniem do zbiornika. Filtry te mają za zadanie usuwanie liści, gałęzi oraz innych zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na jakość zgromadzonej wody. Ponadto, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji zbiornika, aby utrzymać jego higienę i sprawność.

Koszty inwestycji

Przed zakupem zbiornika zlewowego warto dokładnie przeanalizować koszty związane z jego montażem i utrzymaniem. Należy uwzględnić cenę samego zbiornika, koszty transportu, montażu oraz ewentualnych prac ziemnych. Ponadto, warto sprawdzić, czy na rynku dostępne są dofinansowania czy ulgi podatkowe związane z inwestycją w systemy gromadzenia wody opadowej.