Artykuł sponsorowany

Co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej?

Co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który coraz częściej pojawia się w życiu Polaków. W związku z rosnącą świadomością ekologiczną oraz koniecznością ograniczenia zużycia energii, coraz więcej osób interesuje się tym, co kryje się za tym terminem. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jakie informacje znajdują się w świadectwie charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera szereg istotnych danych dotyczących budynku lub lokalu użytkowego. Przede wszystkim przedstawia ono wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną (EP), który określa ilość energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych obiektu. Ponadto, dokument ten informuje o klasie energetycznej budynku, która określana jest na podstawie wspomnianego wskaźnika EP. Warto również dodać, że świadectwo uwzględnia rodzaj instalacji grzewczej oraz źródło energii wykorzystywane w danym obiekcie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane dla każdego nowo wybudowanego budynku oraz w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. W sytuacji, gdy budynek przekracza 250 m2 powierzchni użytkowej i jest częścią większego kompleksu budynków, może wystąpić konieczność uzyskania świadectwa dla całego kompleksu. Warto zaznaczyć, że istnieją pewne wyjątki od tej reguły, takie jak obiekty sakralne czy zabytkowe budynki. Przykładowo, jeśli ktoś chce wynająć mieszkanie w Warszawie, będzie musiał przedstawić potencjalnemu najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej.

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Aby uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, należy zgłosić się do uprawnionego audytora energetycznego, który dokona niezbędnych obliczeń i sporządzi dokument. Auditor powinien być wpisany na listę audytorów prowadzoną przez Ministra Gospodarki. Warto dodać, że koszt takiego świadectwa zależy od wielkości i rodzaju obiektu oraz stopnia skomplikowania instalacji energetycznych. W przypadku świadectwa charakterystyki energetycznej w Warszawie, można spodziewać się wyższych cen niż w mniejszych miejscowościach, ze względu na większą konkurencję na rynku.