Artykuł sponsorowany

Czy koła od wózka widłowego różnią się czymś od kół samochodowych?

Czy koła od wózka widłowego różnią się czymś od kół samochodowych?

Wózki widłowe są nieodłącznym elementem pracy w magazynach, fabrykach czy na placach budowy. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne do zwykłych pojazdów, to jednak różnią się od nich pod wieloma względami. Jednym z nich są koła, które mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania tych maszyn.

Jakie są rodzaje kół stosowanych w wózkach widłowych?

Wózki widłowe mogą być wyposażone zarówno w koła pełne, jak i pneumatyczne. Koła pełne są wykonane z twardej gumy lub poliuretanu i charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz odpornością na przebicia. Dzięki temu są one często wybierane do zastosowań wewnętrznych, gdzie podłoże jest gładkie i równomierne. Z kolei koła pneumatyczne są wypełnione powietrzem i zapewniają lepszą amortyzację oraz przyczepność na nierównych nawierzchniach, co sprawia, że świetnie sprawdzają się na placach budowy czy terenach zewnętrznych. W przypadku wynajmu wózków widłowych warto zwrócić uwagę na rodzaj kół, aby dopasować je do warunków panujących na danym terenie.

Koła wózków widłowych różnią się od kół samochodowych przede wszystkim swoją konstrukcją i przeznaczeniem. Po pierwsze, są one przystosowane do pracy w specyficznych warunkach, takich jak podnoszenie i przemieszczanie ciężkich ładunków. W związku z tym muszą być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Po drugie, koła wózków widłowych mają mniejszą średnicę niż koła samochodowe, co pozwala na lepsze rozłożenie ciężaru pojazdu oraz ładunku na podłoże. Wreszcie, koła wózków widłowych są często wyposażone w specjalne bieżniki, które poprawiają ich przyczepność oraz stabilność podczas pracy.

Jak dbać o koła wózków widłowych?

Podobnie jak w przypadku kół samochodowych, również koła wózków widłowych wymagają regularnej kontroli i konserwacji. Przede wszystkim należy sprawdzać ich stan techniczny, czyli czy nie ma uszkodzeń czy nadmiernego zużycia bieżnika. Ponadto, warto kontrolować ciśnienie powietrza w oponach pneumatycznych oraz sprawdzać, czy nie ma przecieków powietrza. W przypadku kół pełnych ważne jest monitorowanie zużycia materiału, z którego są wykonane, oraz ewentualne pęknięcia czy odpryski. Regularna kontrola i dbałość o koła wózków widłowych przyczynia się do ich dłuższej żywotności oraz bezpieczeństwa pracy.