Artykuł sponsorowany

Czy podolog zajmuje się również grzybicą paznokci?

Czy podolog zajmuje się również grzybicą paznokci?

Grzybica paznokci to problem, z którym borykają się miliony ludzi na całym świecie. Choroba ta może powodować nie tylko dyskomfort i ból, ale także problemy estetyczne oraz wpływać na ogólny stan zdrowia. Wiele osób zastanawia się, czy podolog zajmuje się również grzybicą paznokci. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podstawowe informacje o grzybicy paznokci

Grzybica paznokci, zwana również onychomikozą, to infekcja wywołana przez grzyby dermatofity, które przenikają do warstw paznokcia. Choroba ta objawia się żółtymi lub brązowymi plamami na powierzchni paznokcia, a w miarę postępu choroby może prowadzić do jego zgrubienia, pęknięcia czy nawet odpadnięcia. Grzybica paznokci może występować zarówno na rękach, jak i stopach, jednak znacznie częściej dotyka paznokcie stóp. Przyczyną tego jest m.in. noszenie obuwia, które sprzyja namnażaniu się grzybów.

Rola podologa w leczeniu grzybicy paznokci

Podolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem różnorodnych schorzeń stóp, w tym także grzybicy paznokci. Podolog może zatem pomóc pacjentowi w walce z tą chorobą, zarówno poprzez odpowiednie leczenie farmakologiczne, jak i zabiegi pielęgnacyjne. Warto jednak pamiętać, że podolog nie zastępuje dermatologa ani lekarza rodzinnego, którzy również mogą być zaangażowani w proces leczenia grzybicy paznokci.

Metody leczenia grzybicy paznokci przez podologa

Podolog może zastosować różne metody leczenia grzybicy paznokci. Jedną z nich jest terapia farmakologiczna, polegająca na stosowaniu odpowiednich leków przeciwgrzybiczych, zarówno miejscowo (w postaci maści czy lakierów), jak i doustnie. Ważną rolę w terapii odgrywają również zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie i piłowanie paznokci czy usuwanie zmienionych chorobowo tkanek. W przypadku zaawansowanej grzybicy paznokci podolog w Warszawie może zdecydować się na usunięcie chorego paznokcia, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

Jak dbać o stopy, aby uniknąć grzybicy paznokci

Oprócz leczenia farmakologicznego i zabiegów pielęgnacyjnych podolog może również udzielić pacjentowi cennych porad dotyczących profilaktyki grzybicy paznokci. Należy dbać o higienę stóp, myć je codziennie oraz stosować antygrzybicze preparaty do pielęgnacji. Ważne jest także noszenie przewiewnego obuwia oraz bawełnianych skarpet, które pochłaniają pot.