Artykuł sponsorowany

Fakty i mity na temat lakowania zębów

Fakty i mity na temat lakowania zębów

Lakowanie zębów to popularna metoda profilaktyki próchnicy, która wzbudza wiele kontrowersji. Czy rzeczywiście jest skuteczna i warto ją stosować? W tym artykule rozwiejemy wątpliwości na temat lakowania zębów, przedstawiając fakty oraz obalając mity.

Czy lakowanie zębów jest skuteczne w zapobieganiu próchnicy?

Lakowanie zębów polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym preparatem zawierającym fluor. Jego zadaniem jest ochrona szkliwa przed działaniem bakterii i kwasów, które prowadzą do rozwoju próchnicy. Badania naukowe wykazują, że regularne lakowanie zębów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 50%. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpi ono codziennej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt u dentysty.

Zdaniem wielu specjalistów, w tym Damiana Chybickiego Lekarza Dentysty we Włocławku, najlepszym momentem na wykonanie zabiegu lakowania zębów jest okres dzieciństwa. Wtedy bowiem szkliwo zębów jest najbardziej narażone na ataki bakterii i kwasów. Zabieg można przeprowadzić już u dzieci od 3. roku życia, a szczególnie zalecany jest dla tych, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej. U osób dorosłych lakowanie zębów może być stosowane w przypadku zębów szczególnie narażonych na próchnicę, np. z powodu wad zgryzu.

Czy lakowanie zębów jest bezpieczne dla zdrowia?

Mity na temat lakowania zębów często dotyczą obaw o jego bezpieczeństwo. Niektórzy uważają, że preparaty zawierające fluor mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jednak eksperci podkreślają, że stosowane w lakach ilości fluoru są minimalne i nie stanowią zagrożenia dla organizmu. Ponadto, fluor jest naturalnym składnikiem mineralnym, który występuje w środowisku i ma udowodnione korzystne działanie na zdrowie zębów. Warto również dodać, że zabieg lakowania zębów jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny.

Efekt po lakowaniu zębów nie jest trwały – zazwyczaj utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Dlatego zabieg warto powtarzać co najmniej raz w roku, szczególnie u dzieci. Oczywiście, regularne lakowanie zębów nie zwalnia z konieczności dbania o higienę jamy ustnej na co dzień. Należy pamiętać o szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie, używaniu nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej. W ten sposób można skutecznie wspomóc działanie laków i zapewnić zdrowie zębów na długie lata.