Artykuł sponsorowany

Ile kosztują drzewka owocowe?

Ile kosztują drzewka owocowe?

Drzewka owocowe są coraz częściej wybierane przez Polaków do swoich ogrodów, nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także na możliwość zdobycia własnych, ekologicznych owoców. W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile kosztują drzewka owocowe i jakie są różnice cenowe między poszczególnymi gatunkami. W poniższym artykule przedstawiamy porównanie cen oraz kilka porad, na co zwrócić uwagę przy zakupie drzewek owocowych.

Ceny drzewek owocowych – co wpływa na różnice w cenach

Ceny drzewek owocowych mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak gatunek drzewa, jego wielkość czy odmiana. Przykładowo, młode drzewka jabłoni można nabyć już za około 20 złotych, natomiast drzewka moreli czy brzoskwiń to wydatek rzędu 50 złotych. Warto również sprawdzić, czy drzewko jest szczepione – takie egzemplarze są zwykle droższe, ale dają większą pewność co do jakości owoców i odporności rośliny na choroby czy szkodniki. Ponadto ceny mogą się różnić w zależności od miejsca zakupu – w centrach ogrodniczych czy szkółkach roślin drzewka mogą być nieco droższe, ale zwykle oferują lepszą jakość i fachowe doradztwo.

Wybór gatunku i odmiany – na co zwrócić uwagę

Wybierając drzewka owocowe do swojego ogrodu, warto zastanowić się, jakie owoce chcemy uprawiać oraz jakie są warunki glebowe i klimatyczne w naszym regionie. Niektóre gatunki, takie jak jabłoń czy grusza, są łatwe w uprawie i dobrze radzą sobie w polskim klimacie. Inne, jak morela czy brzoskwinia, wymagają bardziej żyznej gleby i cieplejszego klimatu. Warto również zwrócić uwagę na odmiany drzewek – niektóre z nich są samopylne, co oznacza, że nie potrzebują innego drzewa do zapylania, podczas gdy inne wymagają posadzenia drugiego drzewa tego samego gatunku w pobliżu.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami – jak dbać o drzewka owocowe

Aby cieszyć się zdrowymi i obficie owocującymi drzewkami owocowymi, warto zadbać o ich odpowiednią ochronę przed chorobami i szkodnikami. W tym celu należy regularnie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, takie jak przycinanie, opryskiwanie czy podlewanie. Ważne jest również stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin, takich jak fungicydy czy insektycydy. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z nich zgodnie z zaleceniami, jakimi dzieli się producent drzewek owocowych i nie przekraczać dawek, aby nie zaszkodzić roślinom ani owocom