Artykuł sponsorowany

Ile kosztują palety drewniane?

Ile kosztują palety drewniane?

Palety drewniane to nieodłączny element logistyki i transportu towarów. Są one niezwykle popularne ze względu na swoją wytrzymałość, uniwersalność oraz łatwość w utylizacji. Warto zastanowić się, ile kosztują palety drewniane, jakie są ich rodzaje oraz jakie mają zastosowania.

Rodzaje palet drewnianych i ich wymiary

Palety drewniane występują w różnych rozmiarach i konstrukcjach, a najbardziej popularne z nich to paleta EUR (EPAL) o wymiarach 1200x800 mm oraz paleta przemysłowa o wymiarach 1200x1000 mm. W zależności od konstrukcji, palety mogą być dwu-, cztero-, a nawet sześciokierunkowe, co wpływa na możliwość ich układania i przenoszenia. Istnieją również specjalistyczne palety drewniane, takie jak palety do przewozu beczek czy palety do przewozu owoców i warzyw. Ważnym elementem jest również klasa jakości palety – im wyższa klasa, tym lepsza jakość drewna i większa wytrzymałość.

Ceny palet drewnianych – czynniki wpływające na koszt

Ceny palet drewnianych zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj palety, jej wymiary, klasa jakości oraz ilość zamawianych sztuk. Palety EUR (EPAL) są zazwyczaj nieco droższe od palet przemysłowych, ze względu na większą ilość drewna użytego do ich produkcji oraz wymagania stawiane przez Europejską Federację Palet. Ceny palet drewnianych mogą również różnić się w zależności od dostawcy i regionu Polski.

Przykładowe ceny palet drewnianych

Ceny palet drewnianych wahają się w szerokim zakresie, jednak można wyróżnić pewne średnie wartości. Nowa paleta EUR (EPAL) może kosztować od 40 do 60 zł, w zależności od dostawcy i ilości zamówionych sztuk. Paleta przemysłowa o wymiarach 1200x1000 mm jest zazwyczaj nieco tańsza – jej cena może wynosić od 30 do 50 zł. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zakupu palet używanych, które są tańsze, ale mogą być mniej wytrzymałe i estetyczne.

Zastosowania palet drewnianych

Palety drewniane mają szerokie zastosowanie w logistyce i transporcie towarów. Służą do układania i przenoszenia produktów, a także jako podstawa dla opakowań zbiorczych. Palety drewniane są również często wykorzystywane w magazynach, gdzie umożliwiają efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz łatwy dostęp do przechowywanych towarów. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają również palety drewniane w aranżacji wnętrz oraz ogrodów, gdzie służą jako materiał do tworzenia mebli czy innych elementów dekoracyjnych.