Artykuł sponsorowany

Jak dobierać wino do potraw? Kluczowe zasady

Jak dobierać wino do potraw? Kluczowe zasady

Wybór odpowiedniego wina do potraw to sztuka, która może wydawać się skomplikowana, ale gdy poznamy kilka kluczowych zasad, stanie się ona znacznie prostsza. Wino może wspaniale uzupełniać smak dania, podkreślając jego walory smakowe i wzmacniając doznania kulinarne. Aby jednak osiągnąć ten cel, warto znać zasady łączenia wina z potrawami oraz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W tym artykule przedstawimy cztery podstawowe zasady, które pomogą Ci wybrać odpowiednie wino do konkretnego dania.

Zasada równowagi smaków

Podstawą dobrania odpowiedniego wina do potrawy jest zrozumienie smaków obecnych w daniu i w winie. Chodzi o to, aby smaki były zrównoważone – ani jedno, ani drugie nie powinno dominować. Jeśli mamy do czynienia z potrawą o intensywnym smaku, np. pieczonym mięsem, warto postawić na wino o pełnym ciele i wyrazistym smaku. Natomiast delikatne dania, takie jak ryby czy sałatki, będą dobrze komponować się z lżejszymi winami.

Kolor wina a rodzaj mięsa

Kolejną ważną kwestią jest dobranie koloru wina np. ze sklepu internetowego z winami z Włoch do rodzaju mięsa użytego w potrawie. Tradycyjnie uważa się, że do czerwonego mięsa najlepiej pasują czerwone wina, natomiast do białego mięsa – białe wina. Oczywiście, to tylko ogólna zasada, która może być modyfikowana w zależności od przygotowania potrawy czy użytych przypraw. Warto jednak pamiętać, że tłuste mięsa, takie jak wieprzowina czy wołowina, będą lepiej smakować z winami o wyższej zawartości tanin, które pomogą oczyścić podniebienie.

Wino a sosy i przyprawy

W przypadku potraw z sosem lub bogatymi w przyprawy warto zwrócić uwagę na to, jakie smaki dominują w daniu. Jeśli sos jest kremowy i tłusty, warto postawić na wino o wyższej kwasowości, która pomoże zrównoważyć smak potrawy. Natomiast jeśli mamy do czynienia z ostrym daniem, lepiej wybrać wino o niższej kwasowości i wyższej zawartości cukru. Ważne jest również dobranie wina do intensywności smaku przypraw – mocno przyprawione dania będą lepiej komponować się z winami o wyrazistym smaku i aromacie.

Lokalne połączenia

Często warto sięgnąć po lokalne połączenia wina i potraw. W regionach winiarskich często tworzy się tradycyjne dania, które doskonale komponują się z lokalnymi winami. W Polsce warto spróbować połączeń kuchni regionalnej z polskimi winami, które z roku na rok zdobywają coraz większe uznanie na świecie. Wybierając wino z tego samego regionu, co potrawa, mamy większą szansę na idealne dopasowanie smaków.