Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie wykonać kafelkowanie?

Jak poprawnie wykonać kafelkowanie?

Kafelkowanie to jedna z najważniejszych prac wykończeniowych, która pozwala na uzyskanie estetycznego i trwałego wyglądu pomieszczeń wilgotnych, takich jak łazienki czy kuchnie. Wykonanie tego zadania w sposób profesjonalny wymaga jednak odpowiednich umiejętności oraz znajomości kilku kluczowych zasad. W tym artykule przedstawimy najważniejsze z nich, abyś mógł cieszyć się pięknym i funkcjonalnym wnętrzem.

Wybór odpowiednich materiałów

Wybór odpowiednich płytek ceramicznych jest kluczowy dla efektu końcowego oraz trwałości wykonanej pracy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności płytek, która powinna być dostosowana do intensywności użytkowania danej powierzchni. Na podłogach warto zastosować płytki o wyższej klasie ścieralności niż na ścianach. Ponadto, ważne jest również dobranie odpowiedniej zaprawy klejowej oraz fugi, które będą kompatybilne z wybranymi płytkami oraz podłożem. W przypadku pomieszczeń o dużym natężeniu wilgoci, takich jak łazienki, warto zainwestować w materiały hydroizolacyjne.

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do kafelkowania w Kluczborku, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy upewnić się, że powierzchnia jest czysta, sucha i wolna od tłustych plam czy resztek kleju. W przypadku ścian, warto sprawdzić ich pionowość za pomocą poziomicy – ewentualne nierówności można wyrównać za pomocą zaprawy wyrównującej. W przypadku podłóg, istotne jest również sprawdzenie ich płaskości oraz wyeliminowanie ewentualnych ubytków. Dodatkowo, warto zastosować gruntowanie podłoża, aby poprawić przyczepność zaprawy klejowej.

Układanie płytek

Układanie płytek rozpoczynamy od sporządzenia planu ich rozmieszczenia na powierzchni. Warto zwrócić uwagę na estetykę układu – najlepiej, gdyby na brzegach ścian znajdowały się płytki o zbliżonych rozmiarach. Następnie przygotowujemy zaprawę klejową zgodnie z instrukcją producenta i nakładamy ją na podłoże za pomocą pacownicy o odpowiedniej wielkości zębów. Płytki układamy równomiernie dociskając do podłoża, kontrolując jednocześnie ich równość względem siebie za pomocą poziomicy. Pomiędzy płytkami należy umieścić krzyżyki dystansowe, które zapewnią równą szerokość fug. Po ułożeniu wszystkich płytek, przystępujemy do fugowania – fugę nanosimy za pomocą gumowej kielni, a następnie usuwamy jej nadmiar i czyścimy powierzchnię płytek.