Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces implantacji zęba?

Jak przebiega proces implantacji zęba?

Implantacja zębów to nowoczesna metoda leczenia stomatologicznego, która pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. Proces ten polega na wszczepieniu w kość szczęki lub żuchwy specjalnego implantu, który pełni rolę korzenia zęba. Następnie na nim umieszczany jest koronka, imitująca naturalny ząb. Wbrew pozorom, implantacja zęba nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga precyzyjnego wykonania oraz doświadczenia lekarza stomatologa.

Jak przebiega konsultacja przed zabiegiem implantacji zęba?

Pierwszym krokiem w procesie implantacji zęba jest konsultacja stomatologiczna. Podczas tej wizyty lekarz ocenia stan jamy ustnej pacjenta oraz stan kości, w której ma być wszczepiony implant. Na podstawie tych informacji dobiera odpowiednią wielkość i rodzaj implantu. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana klinika oferuje kompleksowe usługi, takie jak implanty zębów w Katowicach, gdzie pacjent może skorzystać zarówno z konsultacji, jak i zabiegu implantacji oraz opieki stomatologicznej po jego wykonaniu.

Samo wszczepienie implantu odbywa się pod miejscowym znieczuleniu, co sprawia, że zabieg jest praktycznie bezbolesny dla pacjenta. Po jego wykonaniu może wystąpić niewielki dyskomfort oraz obrzęk w okolicy wszczepienia, jednak są to normalne objawy, które ustępują po kilku dniach. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza stomatologa oraz dbanie o higienę jamy ustnej w okresie rekonwalescencji.

Jak długo trwa proces gojenia po implantacji zęba?

Proces gojenia po implantacji zęba może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od indywidualnych cech organizmu pacjenta oraz stanu kości. W czasie tego okresu następuje integracja implantu z kością, co pozwala na jego trwałe osadzenie. Po zakończeniu tego procesu lekarz stomatolog może przystąpić do wykonania koronki, która zostanie umocowana na implantowanym korzeniu. W przypadku koronki na implantach istnieje wiele opcji materiałów i technik wykonania, które mogą wpłynąć na estetykę oraz trwałość uzupełnienia.