Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać zużycie opon w ciężarówce?

Jak rozpoznać zużycie opon w ciężarówce?

Zużycie opon w ciężarówkach jest nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale także wpływa na koszty eksploatacji pojazdu. Właściwa ocena stanu opon pozwala na odpowiednie planowanie wymiany, co przekłada się na wydłużenie żywotności całego zestawu kołowego. Warto zatem znać podstawowe zasady rozpoznawania zużycia opon w ciężarówkach.

Wskazówki dotyczące głębokości bieżnika

Głębokość bieżnika to jeden z najważniejszych parametrów wpływających na przyczepność opony do nawierzchni. Im jest ona mniejsza, tym większe ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, zwłaszcza na mokrej czy śliskiej drodze. W przypadku opon ciężarowych minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 2 mm dla osi napędowej i 3 mm dla osi kierującej. Aby kontrolować ten parametr, można użyć specjalnego miernika głębokości bieżnika lub sprawdzić go za pomocą wskaźników zużycia umieszczonych na bieżniku.

Symetryczne i niesymetryczne zużycie bieżnika

Nierównomiernie zużyty bieżnik może świadczyć o nieprawidłowościach w pracy zawieszenia, układu kierowniczego lub niewłaściwym ciśnieniu w oponach. Symetryczne zużycie bieżnika, czyli równomierne ścieranie się jego powierzchni, jest pożądane i wskazuje na prawidłowe ustawienie geometrii zawieszenia. Natomiast niesymetryczne zużycie, takie jak większe ścieranie się jednej strony bieżnika, może być sygnałem konieczności sprawdzenia i ewentualnej korekty ustawień.

Oznaki uszkodzeń mechanicznych i termicznych

Oprócz naturalnego procesu ścierania się bieżnika, opony ciężarowe mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym, takim jak przecięcia, pęknięcia czy odpryski. Warto zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości na powierzchni opony oraz na jej bokach. Uszkodzenia termiczne są z kolei wynikiem przegrzewania się opony, co może prowadzić do rozwarstwienia materiału czy nawet wybuchu. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt wysokie ciśnienie w oponie lub przeciążenie pojazdu.

Wpływ warunków eksploatacji na zużycie opon

Szybkość zużycia opon w ciężarówkach zależy od wielu czynników, takich jak styl jazdy, rodzaj nawierzchni czy obciążenie pojazdu. Agresywna jazda, częste hamowania czy przyspieszenia mogą przyczynić się do przyspieszenia procesu ścierania się bieżnika. Również jazda po drogach o złej nawierzchni, z dużą ilością dziur czy nierówności, może negatywnie wpłynąć na żywotność opon. Dlatego warto dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze oraz dbać o prawidłowe ciśnienie w oponach i równomierne rozłożenie ładunku.