Artykuł sponsorowany

Jak wygląda sporządzanie odpisów akt?

Jak wygląda sporządzanie odpisów akt?

Sporządzanie odpisów akt to jedno z wielu zadań, które wykonują notariusze. W Polsce, tak jak i w innych krajach, notariusz pełni ważną rolę w procesie prawnym, gwarantując prawidłowość i bezpieczeństwo transakcji. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, a także omówimy sposób działania kancelarii notarialnej w Szczecinie.

Czym są odpisy akt notarialnych

Odpisy akt notarialnych to dokumenty sporządzone przez notariusza na podstawie oryginalnych aktów notarialnych. Odpis taki może być wydany w formie papierowej lub elektronicznej i stanowi wierną kopię oryginału. Odpisy akt są często wymagane przez różne instytucje, takie jak urzędy, banki czy sądy, w celu potwierdzenia zawartości oryginalnego dokumentu.

Rodzaje odpisów

Wyróżniamy dwa rodzaje odpisów akt notarialnych – odpisy zupełne i odpisy krótkie. Odpis zupełny to taki, który zawiera wszystkie treści oryginalnego aktu notarialnego, włącznie z załącznikami. Natomiast odpis krótki zawiera tylko najważniejsze informacje z oryginalnego aktu, takie jak dane stron, przedmiot umowy czy ewentualne oświadczenia stron. Wybór rodzaju odpisu zależy od potrzeb klienta oraz wymagań instytucji, do której ma być on skierowany.

Proces sporządzania odpisów

Sporządzenie odpisu aktu notarialnego rozpoczyna się od złożenia wniosku przez klienta w kancelarii notarialnej, gdzie został sporządzony oryginalny akt. Klient powinien określić, jakiego rodzaju odpis potrzebuje oraz podać niezbędne dane dotyczące aktu, takie jak data jego sporządzenia czy nazwiska stron. Następnie notariusz dokonuje weryfikacji oryginału i sporządza odpis, który musi być opatrzony pieczęcią notarialną oraz podpisem notariusza. Proces ten może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, w zależności od kancelarii i obciążenia pracą.

Kancelaria notarialna w Szczecinie

W Szczecinie działa wiele kancelarii notarialnych, które oferują usługi sporządzania odpisów akt. Warto wybrać taką kancelarię, która cieszy się dobrą opinią oraz posiada doświadczenie w obsłudze tego rodzaju spraw. Przed wyborem kancelarii warto również sprawdzić jej lokalizację oraz dostępność terminów, aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z oczekiwaniem na dokumenty. Warto również pamiętać, że sporządzenie odpisu aktu notarialnego wiąże się z opłatą, która może różnić się w zależności od kancelarii oraz rodzaju odpisu.