Artykuł sponsorowany

Jakie części bram są najbardziej narażone na uszkodzenie?

Jakie części bram są najbardziej narażone na uszkodzenie?

Części bram garażowych i wjazdowych są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu. Bez odpowiedniej konserwacji i dbałości o poszczególne elementy, brama może ulec awarii, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Warto więc wiedzieć, które części są najbardziej narażone na uszkodzenia i jak można im zapobiec.

Jakie elementy napędu bram są najbardziej narażone na uszkodzenia?

Napęd bramy jest jednym z kluczowych elementów, który odpowiada za jej otwieranie i zamykanie. Wśród części napędu szczególnie narażone na uszkodzenia są silnik, łańcuch napędowy oraz przekładnia. Silnik może ulec przegrzaniu lub awarii z powodu zbyt dużego obciążenia, co może być spowodowane np. zbyt ciężką bramą. Łańcuch napędowy może się rozciągać, co prowadzi do niewłaściwego działania bramy. Przekładnia natomiast może ulec zużyciu w wyniku długotrwałego eksploatowania.

Sprężyny są kolejnym istotnym elementem bram garażowych i wjazdowych, których zadaniem jest utrzymanie równowagi i wspomaganie procesu otwierania i zamykania. W przypadku bram segmentowych, takich jak części do bram Hormann, istnieją dwa rodzaje sprężyn - sprężyny boczne i sprężyny skrętne. Sprężyny boczne są bardziej narażone na uszkodzenia, gdyż pracują pod dużym obciążeniem, a ich żywotność jest ograniczona do określonej liczby cykli otwierania i zamykania. Sprężyny skrętne natomiast cechują się większą wytrzymałością i trwałością.

Które części konstrukcji bram są najbardziej podatne na korozję?

Elementy konstrukcji bram, takie jak prowadnice, rolki czy zawiasy, są narażone na korozję ze względu na kontakt z wilgocią i zmieniające się warunki atmosferyczne. Szczególnie w Polsce, gdzie występują duże różnice temperatur oraz opady deszczu i śniegu, korozja może prowadzić do poważnych uszkodzeń poszczególnych elementów. W celu zapobiegania korozji warto stosować odpowiednie środki ochronne, takie jak smary czy farby antykorozyjne.