Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między przyprawami bezglutenowymi a tradycyjnymi?

Jakie są różnice między przyprawami bezglutenowymi a tradycyjnymi?

Coraz więcej osób decyduje się na dietę bezglutenową, nie tylko z powodu alergii czy nietolerancji pokarmowej, ale również ze względu na przekonanie o jej korzystnym wpływie na zdrowie i samopoczucie. W związku z tym rośnie także popyt na produkty bezglutenowe, w tym przyprawy. Czy istnieją istotne różnice między przyprawami bezglutenowymi a tradycyjnymi? Czy warto zwracać uwagę na oznaczenia dotyczące obecności glutenu podczas zakupów?

Co to jest gluten i dlaczego jest szkodliwy dla niektórych osób?

Gluten to białko występujące w niektórych zbożach, takich jak pszenica, żyto czy jęczmień. Dla większości ludzi spożywanie glutenu nie stanowi problemu, jednak u osób z celiakią czy nietolerancją pokarmową może prowadzić do poważnych dolegliwości i uszkodzenia jelit. Objawy nietolerancji glutenu obejmują bóle brzucha, biegunkę, wzdęcia, a także zmęczenie i depresję. Dlatego osoby cierpiące na te schorzenia muszą unikać glutenu w swojej diecie.

Skład przypraw tradycyjnych a bezglutenowych

W teorii przyprawy powinny składać się wyłącznie z naturalnych składników, takich jak zioła, korzenie czy owoce. Jednak w praktyce wiele producentów dodaje do swoich produktów substancje poprawiające smak, konsystencję czy trwałość, a także przyspieszające proces produkcji. Wśród tych dodatków mogą znajdować się składniki zawierające gluten, takie jak mąka pszenna czy skrobia pszenna. Dlatego osoby na diecie bezglutenowej powinny zwracać uwagę na skład przypraw i wybierać te oznaczone jako "przyprawy bezglutenowe".

Ryzyko zanieczyszczenia glutenu

Nawet jeśli dana przyprawa nie zawiera w swoim składzie glutenu, istnieje ryzyko zanieczyszczenia tego białka podczas procesu produkcji. Na przykład, jeśli przyprawy są produkowane w zakładzie, w którym przetwarza się również produkty zawierające gluten, może dojść do przypadkowego kontaktu między nimi. Dlatego wiele firm decyduje się na certyfikację swoich produktów jako "bezglutenowe", co oznacza, że spełniają one rygorystyczne normy dotyczące minimalizacji ryzyka zanieczyszczenia glutenu.

Jak rozpoznać przyprawy bezglutenowe i czy warto je stosować?

Przyprawy bezglutenowe można rozpoznać po specjalnych oznaczeniach na opakowaniach, takich jak napis "bezglutenowy" czy symbol przekreślonego kłosa. Warto zwracać uwagę na te oznaczenia, zwłaszcza jeśli jesteśmy na diecie bezglutenowej ze względu na alergię czy nietolerancję pokarmową.