Artykuł sponsorowany

Jakie są wskazania medyczne do wazektomii?

Jakie są wskazania medyczne do wazektomii?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu i zamknięciu nasieniowodów, co prowadzi do trwałej sterylizacji mężczyzny. Choć jest to metoda antykoncepcji coraz bardziej popularna w Polsce, wiele osób nadal nie wie, czy kwalifikują się do tego zabiegu. W tym artykule omówimy wskazania medyczne do wazektomii oraz odpowiemy na pytania dotyczące kandydatów do tego zabiegu.

Kto może poddać się wazektomii?

Wazektomia jest zabiegiem dedykowanym dla mężczyzn, którzy nie chcą mieć więcej dzieci lub zdecydowanie nie planują potomstwa. Zabieg ten jest polecany przede wszystkim osobom, które ukończyły 35. rok życia i mają już dzieci. Ponadto, wazektomia może być również wskazana dla mężczyzn z istniejącymi problemami zdrowotnymi, które mogą utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę partnerki. Warto jednak pamiętać, że decyzja o poddaniu się wazektomii powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z lekarzem.

Mimo że wazektomia jest zabiegiem stosunkowo prostym i bezpiecznym, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwiać jego wykonanie. Należą do nich m.in. choroby układu krążenia, zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje w okolicy pachwiny oraz niektóre przewlekłe choroby skóry. Ponadto, zabieg może być odroczony w przypadku, gdy pacjent ma nadwagę lub otyłość, co utrudnia dostęp do nasieniowodów. W takiej sytuacji lekarz może zalecić najpierw redukcję masy ciała.

Czy wazektomia wpływa na życie seksualne?

Wazektomia nie wpływa negatywnie na życie seksualne mężczyzny ani na jego zdolność do osiągnięcia erekcji czy wytrysku. Po zabiegu, poziom hormonów oraz libido pozostaje na tym samym poziomie co przed operacją. Warto jednak pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego nadal konieczne jest stosowanie prezerwatyw w przypadku kontaktów seksualnych z nowymi partnerkami.

Wazektomia uważana jest za trwałą i nieodwracalną metodę antykoncepcji. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie zabiegu odwrotnego, tzw. refertilizacji, który polega na ponownym połączeniu nasieniowodów. Szanse na powodzenie takiego zabiegu są jednak różne i zależą m.in. od czasu, jaki upłynął od wazektomii, wieku pacjenta czy jego stanu zdrowia. Refertilizacja nie zawsze kończy się sukcesem, dlatego decyzja o wazektomii powinna być dobrze przemyślana i podjęta po konsultacji z lekarzem.