Artykuł sponsorowany

Jakie standardy muszą spełniać formy do maszyn pakujących?

Jakie standardy muszą spełniać formy do maszyn pakujących?

Formy do maszyn pakujących odgrywają kluczową rolę w procesie pakowania produktów, zapewniając ich odpowiednią ochronę i prezentację na półkach sklepowych. W związku z tym, producenci form muszą przestrzegać wysokich standardów jakościowych oraz spełniać wymagania klientów i przepisów prawnych. W niniejszym artykule omówimy trzy główne aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze form do maszyn pakujących.

Materiały stosowane w formach

Jednym z kluczowych elementów wpływających na jakość form do maszyn pakujących Multivac są materiały, z których są wykonane. Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi w tego typu formach są tworzywa sztuczne, takie jak polipropylen (PP), polietylen (PE), poli(chlorki winylu) (PVC) czy polistyren (PS). Wybór odpowiedniego tworzywa zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj produktu, wymagania dotyczące barierowości czy odporności na temperatury. W przypadku żywności, istotne jest również, aby materiały były atestowane i bezpieczne dla kontaktu z żywnością.

Precyzja wykonania i dopasowanie do maszyny

Kolejnym ważnym aspektem jest precyzja wykonania form oraz ich dopasowanie do maszyny pakującej. Formy muszą być precyzyjnie wykonane, aby zapewnić właściwe działanie maszyny oraz optymalne zużycie materiałów opakowaniowych. Ponadto, formy powinny być łatwe w montażu i demontażu, co pozwala na szybką zmianę formatów opakowań oraz minimalizację przestojów produkcyjnych. Warto zwrócić uwagę na producentów form, którzy oferują usługi pomiarów i analizy maszyn pakujących, aby zagwarantować idealne dopasowanie form do konkretnego urządzenia.

Wymagania prawne i certyfikaty

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem są wymagania prawne oraz certyfikaty potwierdzające jakość form do maszyn pakujących. W Polsce obowiązują przepisy dotyczące materiałów i przedmiotów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, które regulują m.in. dopuszczalne substancje, migrację oraz wymagania higieniczne. Producent form powinien posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność z tymi przepisami, takie jak atest PZH czy certyfikat ISO 9000. Ponadto, warto zwrócić uwagę na certyfikaty międzynarodowe, takie jak BRC czy IFS, które świadczą o wysokim standardzie jakościowym producenta form.