Artykuł sponsorowany

Kiedy pacjent kwalifikuje się do operacji zaćmy?

Kiedy pacjent kwalifikuje się do operacji zaćmy?

Operacje zaćmy stają się coraz bardziej popularne wśród osób cierpiących na tę chorobę. Zaćma to schorzenie, które dotyka głównie osoby starsze, prowadząc do stopniowej utraty wzroku. W Polsce liczba pacjentów wymagających leczenia zaćmy rośnie z roku na rok, a specjaliści alarmują, że problem ten będzie się pogłębiał wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Warto więc dowiedzieć się, kiedy pacjent kwalifikuje się do operacji zaćmy i jakie są aktualne standardy leczenia tego schorzenia.

Objawy zaćmy i momenty alarmowe

Zaćma objawia się przede wszystkim pogorszeniem ostrości wzroku, który nie może być skorygowany za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych. Pacjenci często skarżą się na problemy z widzeniem szczegółów, rozpoznawaniem twarzy oraz czytaniem drobnych liter. W miarę postępu choroby pojawiają się również inne objawy, takie jak podwójne widzenie, światłowstręt czy trudności z adaptacją wzroku do zmieniających się warunków oświetleniowych. Jeśli zauważysz u siebie lub u bliskiej osoby którekolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który oceni stan Twojego wzroku i zdecyduje o dalszym leczeniu.

Kryteria kwalifikacji do operacji zaćmy

Decyzja o kwalifikacji pacjenta do operacji zaćmy we Wrocławiu podejmowana jest przez lekarza okulistę na podstawie wyników badań oraz oceny stanu zdrowia pacjenta. Ważnym kryterium jest stopień zaawansowania choroby oraz wpływ zaćmy na codzienne funkcjonowanie osoby chorej. Jeśli zaćma powoduje istotne utrudnienia w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak czytanie, prowadzenie pojazdów czy poruszanie się w przestrzeni, pacjent może zostać zakwalifikowany do operacji. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza prowadzącego.

Przebieg operacji zaćmy

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką, która przywraca prawidłowe widzenie. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa zazwyczaj około 15 minut. W Polsce najczęściej stosowaną metodą operacji zaćmy jest tzw. fakoemulsyfikacja, polegająca na rozpuszczeniu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków i usunięciu jej przez niewielkie nacięcie w rogówce. Po zabiegu pacjent zostaje przeważnie wypisany do domu tego samego dnia, a pełne powrót do normalnego funkcjonowania następuje po kilku dniach.