Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie OCT?

Na czym polega badanie OCT?

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na uzyskanie precyzyjnych obrazów struktur oka. Stosowana jest przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, nerwu wzrokowego i rogówki. W Polsce coraz więcej specjalistów korzysta z tej zaawansowanej technologii, aby szybko i dokładnie ocenić stan zdrowia oczu swoich pacjentów.

Podstawowe informacje o badaniu OCT

Optyczna koherentna tomografia to technika oparta na interferometrii światła, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowych obrazów tkanek oka z rozdzielczością rzędu mikrometrów. W czasie badania OCT, do oka pacjenta kierowany jest promień światła, który odbija się od różnych struktur oka i wraca do urządzenia. Na podstawie analizy opóźnień sygnału świetlnego tworzony jest obraz przekroju badanej tkanki. Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga kontaktu z okiem ani stosowania kropli rozszerzających źrenicę. Jeśli chodzi o sprawne badanie OCT, Poznań jest miastem, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak np. Oftalmus.

Zastosowanie badania OCT w diagnostyce okulistycznej

Optyczna koherentna tomografia znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób oczu, szczególnie tych dotyczących siatkówki, nerwu wzrokowego i rogówki. Badanie OCT pozwala na wykrycie zmian patologicznych, takich jak obrzęk siatkówki, odwarstwienie siatkówki, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto OCT jest nieocenione w monitorowaniu przebiegu leczenia oraz ocenie skuteczności terapii, np. w przypadku stosowania iniekcji leków do wnętrza oka.

Zalety badania OCT dla pacjentów i lekarzy

Jednym z największych atutów badania OCT jest jego nieinwazyjność oraz bezpieczeństwo dla pacjenta. Ponieważ badanie nie wymaga kontaktu z okiem ani stosowania kropli rozszerzających źrenicę, ryzyko powikłań jest minimalne. Dodatkowo OCT pozwala na szybką i precyzyjną diagnostykę, co może przyspieszyć rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Dla lekarzy zaś, badanie OCT oferuje możliwość oceny struktur oka z niespotykaną dotąd dokładnością, co ułatwia postawienie właściwej diagnozy.