Artykuł sponsorowany

Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka u dziecka?

Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka u dziecka?

Wędzidełko to cienka błona łącząca język lub wargę z dziąsłem. W niektórych przypadkach może być zbyt krótkie, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie tych narządów. Zabieg podcięcia wędzidełka u dzieci to coraz częściej wykonywana procedura, mająca na celu poprawę komfortu życia i zdrowia maluchów. Warto poznać przyczyny, dla których warto się na niego zdecydować, oraz dowiedzieć się, jak przebiega sam proces.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Najczęstszym powodem do podjęcia decyzji o podcięciu wędzidełka języka u dziecka jest tzw. ankyloglossia, czyli ograniczenie ruchomości języka spowodowane zbyt krótkim wędzidełkiem. Stan ten może prowadzić do problemów z karmieniem piersią, zaburzeń mowy oraz trudności w higienie jamy ustnej. W przypadku wędzidełka wargi górnej, jego niewłaściwa długość może powodować rozszczepienie dziąseł i nieprawidłowy zgryz. Zabieg podcięcia wędzidełka jest więc rekomendowany przez lekarzy w sytuacjach, gdy jego długość wpływa negatywnie na życie dziecka.

Przebieg zabiegu podcięcia wędzidełka

Sam zabieg jest krótki i trwa zwykle kilka minut. Wykonywany jest przez np. chirurga stomatologa w Rzeszowie, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wieku dziecka i preferencji rodziców. Podczas procedury lekarz nacina wędzidełko specjalnymi nożyczkami lub laserem, co pozwala na precyzyjne wykonanie nacięcia i minimalizację krwawienia. Następnie rana jest zabezpieczana za pomocą szwów, które zwykle same się wchłaniają.

Rekonwalescencja i możliwe powikłania

Po zabiegu podcięcia wędzidełka u dzieci rekonwalescencja trwa zwykle kilka dni. W tym czasie może wystąpić obrzęk oraz delikatne krwawienie, które ustępuje samoistnie. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej oraz stosowanie ewentualnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Powikłania po zabiegu są rzadkie, ale mogą obejmować infekcje, nadmierne krwawienie czy bliznowacenie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Zabieg podcięcia wędzidełka u dzieci to stosunkowo prosty i szybki sposób na poprawę komfortu życia oraz zdrowia maluchów. Decyzję o jego przeprowadzeniu warto podjąć po konsultacji z lekarzem, który oceni stopień ograniczenia ruchomości języka lub wargi oraz ryzyko ewentualnych powikłań.