Artykuł sponsorowany

Nowoczesne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne

Nowoczesne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne

Nowoczesne technologie w dziedzinie energii odnawialnej rozwijają się w zawrotnym tempie, a panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Polska nie pozostaje w tyle, inwestując w rozbudowę infrastruktury energetycznej opartej na słońcu. W tym artykule przyjrzymy się nowoczesnym konstrukcjom pod panele fotowoltaiczne, które są kluczowe dla efektywnego wykorzystania tej formy energii.

Innowacyjne rozwiązania montażowe

Wraz z rosnącą popularnością paneli fotowoltaicznych, pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań montażowych. Jednym z nich są systemy balastowe, które eliminują konieczność mocowania paneli do dachu za pomocą tradycyjnych haków i uchwytów. Dzięki temu można uniknąć uszkodzeń dachówki czy pokrycia dachowego, co jest szczególnie ważne w przypadku starszych budynków. Ponadto systemy balastowe pozwalają na łatwą regulację kąta nachylenia paneli względem słońca, co przekłada się na wyższą efektywność energetyczną. Inne nowoczesne rozwiązania montażowe to m.in. konstrukcje aluminiowe czy stalowe, które cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na korozję. Jeśli chodzi o wysokiej klasy konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, Śląsk to rejon działania specjalistów takich jak PomarEnergy.

Systemy śledzenia słońca

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, które pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, są systemy śledzenia słońca. Działają one na zasadzie automatycznego kierowania paneli fotowoltaicznych tak, aby zawsze były one ustawione prostopadle do promieni słonecznych. W praktyce oznacza to, że panele mogą generować nawet do 40% więcej energii niż te zamontowane na stałe. Systemy śledzenia słońca mogą być jednoosiowe lub dwuosiowe, w zależności od potrzeb i możliwości inwestora. W Polsce coraz częściej spotykane są tego typu konstrukcje, zwłaszcza na dużych farmach fotowoltaicznych.

Zintegrowane systemy fotowoltaiczne

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają zintegrowane systemy fotowoltaiczne, czyli takie, które łączą funkcje energetyczne z architektonicznymi. Przykładem takiego rozwiązania są dachówki fotowoltaiczne, które zastępują tradycyjne pokrycie dachowe i jednocześnie generują energię elektryczną. Innym pomysłem na zintegrowanie paneli fotowoltaicznych z budynkiem są fasady słoneczne, które mają formę przeszklonych elewacji z wbudowanymi ogniwami fotowoltaicznymi.