Artykuł sponsorowany

Oświetlenie awaryjne LED - zalety, zastosowania oraz aspekty prawne

Oświetlenie awaryjne LED -  zalety, zastosowania oraz aspekty prawne

Oświetlenie awaryjne LED to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo w przypadku awarii zasilania. Dzięki zastosowaniu diod LED, tego rodzaju oświetlenie staje się coraz bardziej popularne w Polsce. 

Zalety oświetlenia awaryjnego LED

Oświetlenie awaryjne LED posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest coraz częściej wybierane przez inwestorów i projektantów. 

  • Diody LED charakteryzują się długą żywotnością, co pozwala na oszczędność kosztów związanych z koniecznością wymiany źródeł światła. 

  • Oświetlenie awaryjne LED zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne oświetlenie oparte na żarówkach czy świetlówkach, co przekłada się na niższe rachunki za prąd

  • Diody LED są odporne na wstrząsy i wibracje, co sprawia, że są one niezawodne nawet w trudnych warunkach pracy. 

  • Oświetlenie awaryjne LED jest ekologiczne - nie zawiera rtęci ani innych szkodliwych substancji. 

  • Diody LED zapewniają równomierne i jasne oświetlenie, co jest niezbędne w sytuacjach awaryjnych.

Zastosowania oświetlenia awaryjnego LED

Oświetlenie awaryjne LED znajduje zastosowanie w wielu obiektach, zarówno użyteczności publicznej, jak i prywatnej. Jest ono niezbędne w szpitalach, szkołach, centrach handlowych czy kinach, gdzie gwarantuje bezpieczną ewakuację w przypadku awarii zasilania. Oświetlenie awaryjne LED jest również często stosowane w biurach, magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie pozwala na kontynuowanie pracy nawet przy braku zasilania. Ponadto, tego rodzaju oświetlenie jest wykorzystywane na parkingach, klatkach schodowych czy korytarzach, gdzie zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom. Można je spotkać również w transporcie publicznym, takim jak autobusy czy pociągi.

Aspekty prawne oświetlenia awaryjnego LED

W Polsce istnieją przepisy prawne regulujące stosowanie oświetlenia awaryjnego LED. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oświetlenie awaryjne jest obowiązkowe w obiektach użyteczności publicznej oraz w niektórych pomieszczeniach o podwyższonym ryzyku. Ponadto, norma PN-B 03434 określa wymagania dotyczące oświetlenia awaryjnego LED, takie jak czas przejścia na zasilanie awaryjne czy minimalny poziom oświetlenia. Warto również pamiętać o przepisach dotyczących konserwacji i kontroli systemów oświetlenia awaryjnego, które są zawarte w normie PN-B 03406.