Artykuł sponsorowany

Rodzaje okien dachowych

Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe są nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale także mogą dodać uroku i stylu każdemu domowi. Dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i materiałach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i gustów. W tym artykule przedstawimy trzy najpopularniejsze rodzaje okien dachowych, które można spotkać na polskim rynku, a także omówimy ich zalety i zastosowanie. 

Okna połaciowe - popularny wybór

Okna połaciowe to najbardziej popularny rodzaj okien dachowych stosowanych w Polsce. Charakteryzują się prostokątnym kształtem i montażem równoległym do połaci dachu. Są one łatwe w instalacji, a ich konstrukcja sprawia, że świetnie wpasowują się w większość projektów budynków. Okna te są dostępne w różnych materiałach, takich jak drewno czy PVC, co pozwala na dopasowanie ich do stylu domu oraz potrzeb termoizolacyjnych. Ponadto okna dachowe połaciowe oferują szeroką gamę rozwiązań dodatkowych, takich jak rolety zewnętrzne czy moskitiery. 

Okna obrotowe - funkcjonalność i wygoda

Innym rodzajem okien dachowych są okna obrotowe, które charakteryzują się specjalnym mechanizmem umożliwiającym obrót skrzydła o 180 stopni. Dzięki temu rozwiązaniu okna te są niezwykle funkcjonalne i ułatwiają utrzymanie czystości, gdyż można je łatwo wyczyścić z zewnątrz. Okna obrotowe są szczególnie polecane do pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie, ponieważ zapewniają doskonałą wentylację. Warto również dodać, że okna obrotowe są dostępne w różnych materiałach i wykończeniach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb i gustów. 

Okna balkonowe - przestrzeń i widok

Trzecim rodzajem okien dachowych są okna balkonowe, które pozwalają na stworzenie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu. Ich konstrukcja składa się z dwóch skrzydeł - górnego, które otwiera się na zewnątrz, oraz dolnego, które opuszcza się do środka pomieszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu okna balkonowe tworzą niewielki balkon, na którym można postawić krzesło czy stolik. Okna te są szczególnie polecane do sypialni czy pokoi dziennych, gdyż zapewniają doskonały widok na otoczenie oraz dodatkowe źródło światła naturalnego. Warto jednak pamiętać, że montaż okien balkonowych może być bardziej skomplikowany niż w przypadku innych rodzajów okien dachowych, dlatego warto zasięgnąć porady specjalistów przed podjęciem decyzji o ich zastosowaniu.