Artykuł sponsorowany

Rodzaje systemów zasilania rezerwowego stosowane w zakładach przemysłowych

Rodzaje systemów zasilania rezerwowego stosowane w zakładach przemysłowych

Systemy zasilania rezerwowego są niezbędnym elementem infrastruktury w zakładach przemysłowych, gdyż zapewniają ciągłość pracy maszyn i urządzeń oraz bezpieczeństwo personelu w przypadku awarii sieci energetycznej. Właściwie dobrany system zasilania rezerwowego może znacząco zminimalizować straty wynikające z przerw w dostawie energii elektrycznej. W poniższym artykule przedstawimy trzy rodzaje systemów zasilania rezerwowego stosowane w zakładach przemysłowych, ich zalety oraz zastosowania.

Systemy UPS (Zasilanie Bezprzerwowe)

Systemy UPS, czyli zasilanie bezprzerwowe, to jedne z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w zakładach przemysłowych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie stabilnego i niezakłóconego zasilania dla urządzeń o krytycznym znaczeniu, takich jak serwery, systemy sterowania czy aparatura medyczna. Systemy UPS wykorzystują baterie jako źródło energii, które są na bieżąco ładowane przez sieć energetyczną. W przypadku awarii instalacji elektrycznej w Legnicy, UPS automatycznie przełącza się na zasilanie bateryjne, co pozwala na kontynuowanie pracy urządzeń przez określony czas.

Agregaty prądotwórcze

Agregaty prądotwórcze to kolejne rozwiązanie stosowane w zakładach przemysłowych jako system zasilania rezerwowego. Są to urządzenia, które wytwarzają energię elektryczną na podstawie spalania paliwa, najczęściej oleju napędowego lub gazu ziemnego. Agregaty prądotwórcze są stosowane przede wszystkim w sytuacjach, gdy konieczne jest zapewnienie zasilania przez dłuższy czas, na przykład podczas awarii sieci energetycznej trwającej kilka godzin lub dni. W porównaniu do systemów UPS, agregaty prądotwórcze pozwalają na zasilanie większej ilości urządzeń oraz mają większą moc.

Systemy hybrydowe

Systemy hybrydowe łączą zalety systemów UPS oraz agregatów prądotwórczych, co sprawia, że są coraz częściej wykorzystywane jako zasilanie rezerwowe w zakładach przemysłowych. W takim rozwiązaniu, system UPS zapewnia natychmiastowe przejęcie zasilania w przypadku awarii sieci energetycznej, a agregat prądotwórczy uruchamia się po pewnym czasie, gdy baterie systemu UPS zaczynają się wyczerpywać. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie nieprzerwanego zasilania przez dłuższy czas oraz minimalizacja strat wynikających z braku energii elektrycznej.

W zależności od potrzeb i specyfiki działalności zakładu przemysłowego, można zastosować różne rodzaje systemów zasilania rezerwowego. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego rozwiązania, które zapewni nieprzerwane zasilanie oraz optymalne koszty eksploatacji i utrzymania systemu.