Artykuł sponsorowany

Serwis tachografów krok po kroku

Serwis tachografów krok po kroku

Serwis tachografów to niezbędny element w utrzymaniu prawidłowego stanu technicznego pojazdów ciężarowych i autobusów. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega serwisowanie tachografów, jakie są wymagane przeglądy oraz jak wybrać odpowiednią firmę serwisującą. Zapraszamy do lektury!

Wymagane przeglądy tachografów

W Polsce, zgodnie z przepisami, każdy pojazd ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusy muszą być wyposażone w tachograf. Tachografy cyfrowe muszą przechodzić okresowe kontrole co 2 lata, natomiast tachografy analogowe – co rok. Przegląd tachografu jest obowiązkowy i powinien być przeprowadzany przez autoryzowany serwis. Podczas przeglądu sprawdzane są m.in. prawidłowe działanie urządzenia, szczelność obudowy oraz stan paska napędowego.

Procedura serwisowania tachografu

Serwisowanie tachografu zaczyna się od zgłoszenia potrzeby przeglądu w autoryzowanym serwisie. Następnie, serwisant sprawdza stan techniczny urządzenia oraz czy posiada ono aktualne oprogramowanie. W przypadku stwierdzenia usterki lub innego problemu serwisant informuje właściciela pojazdu o konieczności naprawy lub wymiany tachografu. Po przeprowadzeniu naprawy, serwisant przeprowadza kalibrację urządzenia, aby upewnić się, że tachograf działa prawidłowo. Na koniec, serwisant wystawia protokół serwisowania tachografu, który potwierdza przeprowadzenie przeglądu oraz ewentualnych napraw. Jeśli chodzi o sprawny serwis tachografów, łódzkie to rejon działania specjalistów takich jak Kars-Tach.

Wybór odpowiedniej firmy serwisującej

Aby wybrać odpowiednią firmę serwisującą tachografy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, firma powinna posiadać odpowiednie certyfikaty i uprawnienia do przeprowadzania przeglądów tachografów. Dobrym rozwiązaniem jest wybór serwisu rekomendowanego przez producenta tachografu. Ponadto warto sprawdzić opinie innych klientów na temat jakości usług danej firmy oraz terminowości realizacji zleceń. Warto również zwrócić uwagę na lokalizację serwisu – najlepiej wybrać firmę znajdującą się w pobliżu miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwoli na szybsze i łatwiejsze załatwienie formalności związanych z serwisowaniem tachografu.