Artykuł sponsorowany

Sery góralskie: rodzaje dostępne na rynku

Sery góralskie: rodzaje dostępne na rynku

Sery góralskie to wyjątkowe przysmaki, które zdobywają serca smakoszy na całym świecie. Tradycyjnie wyrabiane przez górali z Podhala, są symbolem polskiej kultury i tradycji kulinarnej. W Polsce dostępnych jest wiele rodzajów serów góralskich, a każdy z nich charakteryzuje się unikalnym smakiem i właściwościami.

Oscypek - król serów góralskich

Oscypek to najbardziej znany i ceniony ser góralski, który od 2007 roku posiada status Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP) w Unii Europejskiej. Wyrabiany jest z mleka owczego, a jego produkcja opiera się na tradycyjnych metodach i recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Oscypek ma charakterystyczny kształt zbliżony do stożka, a jego powierzchnia jest zdobiona wzorami, które nadaje się za pomocą specjalnych drewnianych form. Ser ten ma pikantny, lekko słony smak oraz elastyczną konsystencję. Jeśli chodzi o oscypek i inne sery góralskie, Nowy Targ to miasto, w którym skorzystamy z oferty firm takich jak J&R Smoleń.

Bundz - delikatny smak Podhala

Bundz to kolejny popularny ser góralski, który wyróżnia się delikatniejszym smakiem niż oscypek. Jest wytwarzany z mleka owczego lub krowiego, a jego produkcja polega na podgrzewaniu mleka z podpuszczką i solą, a następnie odcedzaniu serwatki. Bundz ma miękką, kremową konsystencję oraz delikatny, lekko słodkawy smak. Ten ser doskonale sprawdza się jako dodatek do kanapek, sałatek czy też jako składnik różnych potraw.

Redykołka - mało znany skarb góralski

Redykołka to mniej znany, ale równie smaczny ser góralski. Wytwarzany jest z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i krowiego. Jego produkcja polega na podgrzewaniu mleka z dodatkiem podpuszczki, a następnie formowaniu serów w specjalnych drewnianych formach. Redykołka ma jędrną, sprężystą konsystencję oraz łagodny, lekko słony smak. Ser ten świetnie komponuje się z warzywami, owocami czy wędlinami.

Warto spróbować różnych rodzajów serów góralskich, aby poznać bogactwo smaków i tradycji polskiej kuchni. Każdy z wymienionych serów ma swoje unikalne cechy, które sprawiają, że są nie tylko pysznym przysmakiem, ale także ważnym elementem naszego dziedzictwa kulinarnego. Niezależnie od tego, czy wybierzemy oscypka, bundza czy redykołkę, na pewno będziemy zadowoleni z wyboru i zasmakujemy w prawdziwym klimacie polskich gór.