Artykuł sponsorowany

Skolioza u dzieci i możliwości jej leczenia

Skolioza u dzieci i możliwości jej leczenia

Skolioza to powszechny problem zdrowotny, który może dotknąć dzieci w różnym wieku. W Polsce coraz więcej rodziców poszukuje skutecznych metod leczenia tego schorzenia. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat skoliozy u dzieci oraz możliwości jej leczenia.

Czym jest skolioza i jakie są jej przyczyny?

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które może mieć różne przyczyny. W przypadku dzieci najczęściej występuje tzw. skolioza idiopatyczna, czyli o nieznanej etiologii. Przypuszcza się, że może ona być wynikiem genetycznych predyspozycji, zaburzeń hormonalnych lub niewłaściwego wzrostu chrząstki wzrostowej kręgów. Inne przyczyny skoliozy u dzieci to wady wrodzone kręgosłupa, choroby nerwowo-mięśniowe czy urazy mechaniczne. Ważne jest, aby jak najszybciej wykryć problem i podjąć odpowiednie działania terapeutyczne.

Jak rozpoznać skoliozę u dziecka?

Pierwszym krokiem w rozpoznaniu skoliozy u dziecka jest zwrócenie uwagi na jego postawę ciała. Rodzice powinni obserwować, czy dziecko nie ma nierówności w wysokości ramion, bioder czy łopatek, a także czy nie skręca miednicę. Warto też sprawdzić, czy kręgosłup jest prosty, gdy dziecko stoi w pozycji wyprostowanej. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy udać się do specjalisty - ortopedy lub fizjoterapeuty, który przeprowadzi dokładniejsze badania, takie jak badanie palpacyjne czy rentgenowskie.

Metody leczenia skoliozy u dzieci

Leczenie skoliozy u dzieci zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz wieku pacjenta. Najważniejszym elementem terapii jest rehabilitacja, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Rehabilitacja w Krakowie-Boręk Fałęcki oferuje różnorodne metody terapeutyczne, takie jak ćwiczenia korekcyjne, masaż czy terapia manualna. Celem tych działań jest poprawa postawy ciała, wzmacnianie mięśni oraz zmniejszenie bólu i dyskomfortu związanego ze skrzywieniem kręgosłupa.

Oprócz rehabilitacji istnieją również inne metody wspomagające leczenie skoliozy u dzieci. W przypadku łagodnych skrzywień warto zainwestować w odpowiednie materace i poduszki ortopedyczne, które pomogą utrzymać prawidłową postawę ciała podczas snu. W niektórych przypadkach konieczne może być również noszenie specjalistycznych gorsetów ortopedycznych, które stabilizują kręgosłup i wspomagają proces korekcji. Ważne jest także dbanie o zdrową dietę dziecka, bogatą w witaminy i minerały, które wpływają na prawidłowy rozwój kośćca.