Artykuł sponsorowany

Wszywki alkoholowe i ich skuteczność

Wszywki alkoholowe i ich skuteczność

Wszywki alkoholowe, czyli implanty podskórne zawierające substancje blokujące działanie alkoholu, zyskują coraz większą popularność w Polsce jako metoda leczenia alkoholizmu. W ostatnich latach liczba osób decydujących się na ten sposób terapii znacząco wzrosła, co może świadczyć o jego skuteczności. Jednak czy wszywki alkoholowe rzeczywiście pomagają w walce z nałogiem? W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Jak działają wszywki alkoholowe?

Wszywki alkoholowe to małe implanty wszczepiane pod skórę pacjenta, które uwalniają substancję o nazwie disulfiram. Disulfiram blokuje działanie enzymu odpowiedzialnego za metabolizowanie alkoholu w organizmie, co prowadzi do gwałtownego wzrostu stężenia acetaldehydu - toksycznej substancji powstającej podczas rozkładu alkoholu. W rezultacie osoba, która spożyje alkohol po wszczepieniu wszywki, odczuwa bardzo silne i nieprzyjemne objawy takie jak ból głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy czy przyspieszone bicie serca. Te objawy mają na celu zniechęcić pacjenta do sięgania po alkohol. Jeśli chodzi o profesjonalne wszywki alkoholowe, Skierniewice są miastem, w którym skorzystamy z pomocy eskpertów takich jak np. dr Burzyński.

Skuteczność wszywek alkoholowych

Wszywki alkoholowe są stosowane w Polsce od kilkunastu lat i zdobyły opinię skutecznej metody leczenia alkoholizmu. Badania naukowe wykazały, że wszywki alkoholowe mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia spożycia alkoholu oraz poprawy jakości życia pacjentów. W jednym z badań przeprowadzonych na grupie 180 osób uzależnionych od alkoholu stwierdzono, że aż 75% badanych wykazało się trwałą abstynencją po zastosowaniu wszywek. Warto jednak pamiętać, że wszywka alkoholowa to tylko narzędzie wspomagające leczenie i nie zastępuje psychoterapii czy innych form terapii

Ryzyko i przeciwwskazania

Mimo swojej skuteczności wszczepienie wszywki alkoholowej wiąże się również z pewnym ryzykiem i nie jest odpowiednie dla każdego pacjenta. Przede wszystkim, osoby cierpiące na choroby wątroby, nerek czy układu krążenia powinny unikać tego rodzaju terapii ze względu na możliwe powikłania. Ponadto niektóre osoby mogą być uczulone na disulfiram lub inne składniki wszywki, co może prowadzić do poważnych reakcji alergicznych. Wreszcie, wszywki alkoholowe nie są zalecane dla osób, które nie są zmotywowane do leczenia lub nie zgadzają się na ścisłe przestrzeganie zasad abstynencji.