Artykuł sponsorowany

Czy istnieją limity czasowe na zgłoszenie wniosku o zwrot podatku z Niemiec?

Czy istnieją limity czasowe na zgłoszenie wniosku o zwrot podatku z Niemiec?

Wiele osób pracujących za granicą, w tym również w Niemczech, zastanawia się, czy istnieje jakiś termin, do którego muszą zgłosić wniosek o zwrot podatku. Czasami może się zdarzyć, że ze względu na różne okoliczności nie zdążymy złożyć wniosku na czas, co prowadzi do pytania, czy istnieje możliwość odzyskania nadpłaconego podatku po upływie określonego terminu. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić te kwestie oraz przedstawić informacje dotyczące limitów czasowych na zgłoszenie wniosku o zwrot podatku z Niemiec.

Terminy na zgłoszenie wniosku o zwrot podatku

Zgodnie z niemieckim prawem podatkowym, istnieje czteroletni okres przedawnienia dla roszczeń podatkowych. Oznacza to, że jeśli chcesz ubiegać się o zwrot podatku za dany rok, musisz złożyć odpowiedni wniosek w ciągu czterech lat od końca tego roku. Na przykład, jeśli chciałbyś uzyskać zwrot podatku za rok 2017, musisz zgłosić swój wniosek najpóźniej do 31 grudnia 2022 roku. Po upływie tego terminu, Twoje roszczenie zostanie uznane za przedawnione i nie będziesz mógł ubiegać się o zwrot podatku.

Wyjątki od zasady czteroletniego okresu przedawnienia

Istnieją jednak pewne wyjątki od zasady czteroletniego okresu przedawnienia. Jeśli na przykład nie złożyłeś w ogóle deklaracji podatkowej w Niemczech, okres przedawnienia wynosi dziesięć lat. W takim przypadku, możesz ubiegać się o zwrot podatku nawet za rok 2010, jeśli zgłosisz swój wniosek przed końcem 2020 roku. Ponadto, jeśli niemiecki urząd skarbowy uzna, że popełniłeś błąd w swojej deklaracji podatkowej, może on przedłużyć okres przedawnienia do pięciu lat.

Jak zgłosić wniosek o zwrot podatku z Niemiec?

Jeśli chcesz ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec w Baniach, musisz złożyć deklarację podatkową. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z odpowiednich formularzy i programów komputerowych dostępnych online, lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego lub doradcy podatkowego. 

Co zrobić, jeśli przekroczyłeś termin na zgłoszenie wniosku o zwrot podatku?

Jeśli przekroczyłeś termin na zgłoszenie wniosku o zwrot podatku, niestety nie będziesz mógł ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. W takim przypadku, jedyną opcją jest zaakceptowanie tej sytuacji i pamiętać o terminach w przyszłości. Jeśli jednak uważasz, że istnieją szczególne okoliczności, które uniemożliwiły Ci złożenie wniosku na czas, warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub biurem rachunkowym, które może pomóc ocenić Twoją sytuację i doradzić, czy istnieje jakaś możliwość odzyskania nadpłaconego podatku.