Artykuł sponsorowany

Czy rekuperacja w domu jednorodzinnym to opłacalna inwestycja?

Czy rekuperacja w domu jednorodzinnym to opłacalna inwestycja?

Rekuperacja to coraz popularniejsza metoda odzyskiwania ciepła z powietrza. W Polsce, gdzie zima potrafi być sroga, a rachunki za ogrzewanie wysokie, coraz więcej osób zastanawia się, czy warto zainwestować w taki system. 

Przeczytaj również: Czy montaż rekuperacji wymaga przerabiania całej wentylacji?

Korzyści płynące z rekuperacji i koszty z tym związane

Rekuperacja pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z domu i wykorzystanie go do ogrzewania świeżego powietrza wprowadzanego do wnętrza. Dzięki temu, właściciele domów jednorodzinnych mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto, systemy rekuperacji zapewniają stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, co przyczynia się do utrzymania odpowiedniej wilgotności oraz eliminacji zanieczyszczeń i alergenów.

Przeczytaj również: Jakie zalety ma rekuperacja?

Zakup i montaż systemu rekuperacji to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Koszt ten zależy od wielkości domu, wybranej jednostki centralnej oraz dodatkowych elementów, takich jak filtry czy sterowniki. Warto jednak pamiętać, że koszty te można częściowo zrekompensować dzięki dofinansowaniom z programów rządowych, takich jak np. "Czyste powietrze". Ponadto, inwestycja ta zwraca się w dłuższym okresie czasu poprzez oszczędności na ogrzewaniu. We Włodawie i okolicach rekuperację zapewnia firma ARPABUD.

Przeczytaj również: Najnowsze trendy i technologie w montażu efektywnych systemów wentylacyjnych

Oszczędności wynikające z zastosowania rekuperacji i jej wpływ na komfort życia

Oszczędności na ogrzewaniu uzyskane dzięki zastosowaniu rekuperacji mogą sięgać nawet 50% wartości rachunków za ogrzewanie. W praktyce oznacza to, że inwestycja w system rekuperacji może się zwrócić już po kilku latach eksploatacji. Warto również dodać, że rekuperacja wpływa korzystnie na wartość nieruchomości – domy wyposażone w systemy rekuperacji są często bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

Rekuperacja nie tylko pozwala na oszczędności finansowe, ale również wpływa na komfort życia mieszkańców domu jednorodzinnego. Stabilna temperatura i odpowiednia wilgotność powietrza przyczyniają się do lepszego samopoczucia oraz zdrowia. Ponadto, system rekuperacji eliminuje problem przeciągów, a także pozwala na utrzymanie czystego powietrza w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne dla alergików i osób z problemami układu oddechowego. Warto przy tym pamiętać, że inwestycja w system rekuperacji to również wybór proekologiczny.