Artykuł sponsorowany

Jakie informacje powinny znaleźć się na etykiecie produktu spożywczego?

Jakie informacje powinny znaleźć się na etykiecie produktu spożywczego?

Każdy z nas chce dokonywać świadomych wyborów w codziennym życiu, a jednym z nich jest zakup zdrowych i odpowiednich dla naszych potrzeb produktów spożywczych. Etykieta produktu spożywczego to narzędzie, które pozwala nam na poznanie zawartości opakowania i podjęcie decyzji o zakupie. Warto zatem wiedzieć, jakie informacje powinny się na niej znaleźć.

Jakie są obowiązkowe dane na etykiecie?

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, na etykiecie produktu spożywczego muszą pojawić się obowiązkowe informacje. Przede wszystkim jest to nazwa produktu, która powinna być czytelna i jednoznaczna. Kolejnym ważnym elementem są dane producenta lub dystrybutora, takie jak nazwa firmy, adres oraz dane kontaktowe. Niezwykle istotne są także informacje o składnikach produktu, tzn. ich rodzaju, ilości oraz ewentualnych alergenach. Ponadto na etykiecie musi znaleźć się data ważności oraz warunki przechowywania.

Jednym z najważniejszych aspektów etykiety w Kościanie jest tabela wartości odżywczych, która informuje nas o zawartości białka, tłuszczów, węglowodanów, soli oraz wartości energetycznej produktu. Dzięki temu możemy dostosować spożywane produkty do naszych indywidualnych potrzeb i unikać tych, które są niezdrowe lub nieodpowiednie dla naszego stylu życia. W przypadku osób cierpiących na alergie, na etykiecie powinny zostać wyraźnie zaznaczone alergeny obecne w produkcie, takie jak orzechy, mleko czy gluten.

Na etykiecie produktu spożywczego często znajdują się również informacje dodatkowe, które mogą być pomocne dla konsumentów. Należy do nich informacja o certyfikatach jakości, takich jak np. znak "Jakość i Tradycja" czy "Poznaj Dobrą Żywność". Etykieta może również zawierać informacje o wartościach dietetycznych produktu, takie jak oznaczenie "bezglutenowy" czy "niskokaloryczny". Warto zwracać uwagę na te elementy, gdyż mogą one wpłynąć na naszą decyzję o zakupie danego produktu. Dobrze jest również sprawdzać, czy na etykiecie widnieje informacja o pochodzeniu surowców użytych do produkcji, gdyż może to wpłynąć na jakość produktu.