Artykuł sponsorowany

Jakie są pierwsze kroki jeśli zmarły postanowił o kremacji zwłok?

Jakie są pierwsze kroki jeśli zmarły postanowił o kremacji zwłok?

Decyzja o kremacji zwłok bliskiej osoby to trudny wybór, który wiąże się z wieloma formalnościami i procedurami. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na tę formę pochówku, dlatego warto znać podstawowe informacje na ten temat. W poniższym artykule przedstawiamy pierwsze kroki, które należy podjąć po śmierci bliskiego, jeśli zdecydował się on na kremację.

Zgłoszenie zgonu i uzyskanie zgody na kremację

W pierwszej kolejności należy zgłosić zgon do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Następnie konieczne jest uzyskanie zgody na kremację zwłok od lekarza sądowego lub prokuratora. Zgoda ta jest wymagana, ponieważ w Polsce obowiązuje domniemanie inhumacji, czyli tradycyjnego pochówku w grobie. Lekarz sądowy lub prokurator sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia kremacji, takich jak np. podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Wybór zakładu pogrzebowego i rodzaju urny

Kolejnym krokiem jest wybór zakładu pogrzebowego, który zajmie się organizacją ceremonii oraz samą kremacją zwłok. Warto wybrać taką firmę, która ma doświadczenie w tego rodzaju usługach i może pomóc w załatwieniu wszelkich formalności. Należy również zdecydować o rodzaju urny, w której będzie przechowywany proch po kremacji. Urny mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak kamień, metal czy drewno, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Organizacja ceremonii pogrzebowej

Po załatwieniu wszystkich formalności można przystąpić do organizacji ceremonii pogrzebowej. W przypadku kremacji zwłok istnieje wiele możliwości organizacji uroczystości – może to być tradycyjny pogrzeb z trumną, po którym następuje kremacja zwłok w Rzeszowie, lub bezpośrednio z urną z prochami. Należy pamiętać o wyborze miejsca pochówku urny – może to być cmentarz komunalny, parafialny lub specjalne miejsce przeznaczone do przechowywania urn, tzw. kolumbarium.

Wspomnienie bliskiego i sposób przechowywania prochów

Ostatnim etapem jest upamiętnienie zmarłego oraz podjęcie decyzji co do sposobu przechowywania prochów. Można je złożyć w urnie na cmentarzu, w kolumbarium lub w innym wybranym miejscu, np. w domu czy ogrodzie. Istnieje również możliwość rozsiania prochów w miejscu szczególnym dla zmarłego, jednak należy pamiętać, że w Polsce obowiązują pewne ograniczenia prawne dotyczące rozsiewania prochów poza terenem cmentarza.